URL Encoder / Decoder

Kodlamak veya çözmek istediğiniz metni girin:


Görüntü Doğrulama

Captcha


URL Encoder / Decoder

Çevrimiçi URL Kodlayıcı / Kod Çözücü Hakkında

Küçük SEO Araçları, size en akıllı ve en hızlı çevrimiçi URL Encoder / Dekoder aracını ücretsiz getirir!

Bu çevrimiçi URL Kodlayıcı / Kod Çözücü aracı, genellikle yüzde kodlama olarak da bilinen bir URL parametresine özel karakterler eklerken çok yararlıdır. URL kodlama işlemi, satılamayan karakterlerin% (yüzde işareti) ve ek iki onaltılık değerle değiştirilmesini içerir. URL kod çözme çalışırken, bir e-posta kampanyası veya haber bülteninin kaynağını bilmek istiyorsanız.

URI karakterlerinin türleri nelerdir ?

Bir URI'da kabul edilebilir karakterler rezerve edilmiş veya korunmamış (veya yüzde kodlamanın bir parçası olarak yüzde işareti). Ayrılmış karakterler, özel anlamı olabilecek karakterleri ifade eder. Buna güzel bir örnek, genellikle bir URL'nin farklı bölümlerini ayırmak için kullanılan eğik çizgi karakteridir. Öte yandan, ayrılmamış karakterlerin özel bir anlamı yoktur.

Yüzde kodlamayı kullanırken, ayrılmış karakterler benzersiz bir karakter düzenlemeleri kullanılarak temsil edilir. Ayrılmış ve korunmamış karakter kümeleri ve belirli ayrılmış karakterlerin özel anlamlara sahip olduğu koşullar, URI'leri ve URI şemalarını yöneten özelliklerin her modifikasyonunda marjinal olarak değişmiştir.

Ayrılmamış karakterlerin yüzde kodlaması nasıl çalışır?

Ayrılmış kümedeki belirli bir karakterin belirli bir bağlamda özel bir anlamı varsa ve bir URI şeması bu özel karakteri farklı bir amaç için kullanmanın önemli olduğunu söylese, karakter yüzde kodlanmalıdır.

Ayrılmış bir karakterin yüzde kodlamasını yapmak, genellikle karakteri ASCII'deki karşılık gelen bayt değerine dönüştürmeyi ve ardından bu değeri onaltılık basamak çifti olarak temsil etmeyi içerir. Yüzde işaretinden önceki rakamlar (%) daha sonra ayrılmış karakter yerine URI'da kullanılır. Ve ASCII olmayan karakterler için normal olarak UTF-8'deki bayt düzenlemesine dönüştürülür ve daha sonra her bir bayt değeri yukarıda belirtildiği gibi gösterilir.

Belirli bir bağlamda ayrılmış amacı olmayan ayrılmış karakterler de yüzde olarak kodlanabilir, ancak olmayanlardan anlamsal olarak farklı değildir. Bunu bir örnek olarak alalım: “/” hala ayrılmış bir karakter olarak kabul edilir, ancak belirli bir URI şemasında aksini belirtmediği sürece genellikle hiçbir amacı yoktur. Bir karakterin ayrılmış bir amacı olmadığında yüzde kodlanması gerekmemesinin nedeni budur.

Ayrılmamış kümedeki karakterlerin hiçbir zaman yüzde kodlaması gerekmez .

Yalnızca ayrılmamış bir karakterin yüzde olarak kodlanıp kodlanmadığı veya kelimenin tam anlamıyla görünüp görünmediğine göre farklılık gösteren URI'ler tanımla eşdeğerdir, ancak URI ana çerçeveleri bu benzerliği her zaman ayırt edemeyebilir. Maksimum birlikte çalışabilirlik için, URI oluşturucuları, yüzde kodlayan korunmamış karakterlerden vazgeçilir.

Is Yüzde-kodlayan olası yüzde karakterini?

Yüzde karakteri (%) zaten yüzde kodlu oktetlerin işareti olarak hizmet ettiğinden, kullanıcının bu URI içinde veri olarak kullanabilmesi için bu oktet için “% 25” olarak yüzde kodlanması gerekir.

Nedir Yüzde-kodlayan keyfi bilgi?

Birçok URI şeması, bir IP adresi veya seçilen bir dosya sistemi yolu gibi isteğe bağlı verilerin bir URI'nin bileşenleri olarak gösterilmesini içerir.

URI şeması teknik özellikleri, URI karakterleri ve bu karakterlerle temsil edilen tüm olası veri değerleri arasında net bir eşleme sağlamalıdır.

Bu Çevrimiçi URL Kodlayıcı / Kod Çözücü nasıl kullanılır ?

Küçük SEO Araçları ücretsiz çevrimiçi URL Kodlayıcı / Kod Çözücü aracı, bu bağlantıda sağlanan alana bir metin dizisi eklediğinizde çalışır https://smallseotools.com/online-url-encoder-decoder/. Ardından tek yapmanız gereken “Kodla” veya “Kod Çöz” düğmesine tıklamaktır ve sonuçları anında gösterir.

Bu, ancak okunabilir bir metinle kodlanmış JavaScript URL'sini daha okunabilir bir metne dönüştürmek istediğinizde kullanışlı olacaktır. URL normal olarak “%” (yüzde simgesi) olarak kodlanacak alfa olmayan bir harf veya karakter, ardından birkaç alfanümerik metin içerir. Ardından, bir metindeki beyaz boşluklar “+” sembolü ile kodlanır.

URL'ler yalnızca ASCII karakter kümesi kullanılarak İnternete taşınabilir. Bu URL'ler ASCII setinin dışındaki karakterlerle geldiğinden, URL'nin kullanılabilir bir ASCII formatına dönüştürülmesi gerekir. Bu URL kodlaması, güvenli olmayan ASCII karakterlerini yüzde işareti (%) ve ardından iki onaltılık basamakla değiştirmek için kullanılır. URL kodlaması, boşluk (artı) işaretiyle (+) veya% 20 ile değiştirilir.

Nedir URL Kodlama ve URL Kod Çözme?

URL kodlaması genellikle sorgu dizesinde veya Tekdüzen Kaynak Tanımlayıcısı (URI) olarak da bilinir. Kullanıcılar sadece gerçekten özel sembollerde URL kodlamasını kullanmak istiyor. Bu ücretsiz çevrimiçi URL Kodlayıcı / Kod Çözücü aracı, URL'nizi kodlanmış veya kod çözülmüş olarak almak istiyorsanız işi yapar.ko-cuce server tanıtımı server tanıtıml

Seo Araçları

Webmaster Araçları

Makale Özgünleştirme

Kopya İçerik Kontrol

Play.OtoSeo.com
Site Analiz